Mikuláš Peksa – Europoslanec – Piráti

Ayahuasca = vězení?

Ayahuasca je nápoj, který má potenciál stát se lékem proti závislosti, depresi nebo posttraumatickému syndromu. Výzkumy odhalující její potenciál se odehrávají už více než 20 let, ale většina světa stále neumožňuje ani klinické využití. Ayahuasca je potom zcela legální například v Brazílii, Mexiku, Peru a Kolumbii. V Česku je ale nelegální. Potrestání vězením 8,5 a 5,5 roku, vyhoštěním a zabavením domku mi ale přijde těžce přes čáru. Jsou to tresty vyšší, než se třeba ukládají za vykrádání domů či znásilnění. Neřeším teď, jestli se pořádáním rituálů nějakým způsobem neeticky obohacovali, ale vězení za látku, u které se stále zkoumají její účinky, je úplně mimo.

Je potřeba se posunout se dál a revidovat zákony o psychotropních látkách. Tyto zákony jsou zastaralé a nereflektují potenciál u nás zakázaných látek plynoucí z vědeckých studii. Je na čase začít k psychotropním látkam přístupovat podle vědeckých faktů a ne podle dojmologie zahalené závojem strachu.

Žijeme snad ve svobodné zemi, nebo ne? Musíme změnit české zákony tak, aby odpovídaly liberální demokracii, kde se za látky, které můžou lidem pomoci, nechodí do vězení!

Text převzat z komentáře Mikuláše Peksy k jeho videu ke kauze Kordysovi: https://www.facebook.com/peksamikulas/videos/661460878624320/