Shrnutí celé kauzy časopisem Respekt

U milosti pro manžele Kordysovy spojili síly Pavel Blažek a Pavel Bém Vězení pro šamany z Moravy Manželé Kordysovi na svobodě: Pořád je to pro nás trauma. S novou situací, s tím štěstím, se teprve sžíváme Spravedlnost bez duše

Pokračování článku

Krátkometrážní dokument o kauze ayahuasca

Na YouTube jsme nahráli nový krátkometrážní dokumentární film o kauze ayahuasca. Kromě samotných Kordysových se ke kauze v dokumentu vyjadřují národní protidrogový koordinátor Jindrich Voboril, psychiatr a adiktolog Pavel Bém, adiktoložka Vlaďka Sobasová a právní zástupce Kordysových Wieslaw Firla. Film vznikl v produkci Studia Špilberk a Think Tanku Racionální politiky závislostí.

Pokračování článku

Prezident republiky udělil milosti

Prezident republiky prominul omilostněným manželům nevykonané zbytky nepodmíněných trestů odnětí svobody, tresty vyhoštění z území České republiky na dobu neurčitou a tresty propadnutí věci. Třetímu omilostněnému prominul podmíněný trest odnětí svobody a trest vyhoštění z území České republiky na dobu 3 let. Uvedené tresty byly všem omilostněným uloženy za spáchání trestných činů nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Prezident republiky vzal při svém rozhodnutí v úvahu především nepřiměřenou výši trestů, neodpovídající míře společenské nebezpečnosti omilostněných skutků.

Pokračování článku

Seznam článků komentujících aktuální rozsudek soudu

Aktuálně.cz Soud udělal z Kordysových politické vězně drogové trestní totality. Případ ayahuasca Aktuálně.cz: Za prodej nápoje šamanů dostali manželé osm let vězení. Experti žádají změnu zákona Česká televize: Soud uložil manželům z Polska osmiletý trest za obchody s nápojem peruánských šamanů Seznam: Dostali 8 let za obchody s ayahuaskou. Její rizikovost je malá, říká Vobořil ČTK: VS […]

Pokračování článku

Seznam nejnovějších článků o kauze

iDnes: Za šamanský elixír je v cele s vrahy. Až mě pustí, zulíbám zem, říká muž CNN Prima News: Psychedelika jako droga? Odborníci volají po změně zákona. Komplikuje nám to výzkum, říkají INFO.CZ: Kriminál za šamanské rituály s ayahuascou? Psychedelika nejsou tvrdé drogy. Je potřeba změnit legislativu, shodují se odborníci METRO: Psychedelika pomáhají při léčbě […]

Pokračování článku

Debata nadačního fondu pro výzkum psychedelik

Nadační fond pro výzkum psychedelik PSYRES pořádá v pondělí 26. září 2022 on-line diskusní kulatý stůl odborníků na téma Indiánská “liána duše” ayahuasca: nebezpečná droga nebo nadějný lék? Ayahuasca je celosvětově rozšířený fenomén, který si získává stále větší pozornost také v moderní západní společnosti.

Pokračování článku

Celkové shrnutí a aktuální stav kauzy Kordysovi

Proto my všichni, kterým nejsou lhostejné osudy Karoliny a Jarka, naléhavě prosíme o pomoc oběma jmenovaným, prosíme Vás všechny v České republice, v Polsku i kdekoliv jinde ve světě, kdo si myslíte, že jste schopni po odborné stránce jakkoliv podpořit české vědce, lékaře a další odborníky, ale také politiky, umělce i další osobnosti. Každého, kdo je zorientován v problematice Ayahuasky či psychedelických látek, každého, komu není lhostejné, že Karolina a Jarek mají za svou projevenou lásku k lidem, dobro, nezištnou pomoc jiným vykonávat mnohaleté tresty mezi nejhoršími zločinci, ty všechny prosíme o vyjádření svých názorů na věc. Názorů, které by mohly přesvědčit soud, jak hluboce se mýlí ti, kdo tvrdí, jak je Ayahuasca nebezpečná, jak nebezpečnými zločinci jsou Jarek s Karolinou a jak krutý trest si oba zaslouží.

Pokračování článku

Prohlášení CZEPS ke kauze ayahuasca

Záměrem našeho prohlášení není napadat rozhodnutí soudu, nýbrž vyzvat odborníky a relevantní osoby zainteresované a kompetentní v tvorbě legislativního systému, aby případ brali na zřetel a okolnosti ovlivňující míru (ne)závažnosti činu adekvátně reflektovali , a to úpravou příslušných právních předpisů souvisejících s hodnocením tohoto typu trestných činů. Současně však apelujeme na orgány činné v trestním řízení, aby skutkový stav této trestní věci zhodnotily s přihlédnutím k doporučením uvedeným v těchto prohlášeních, jakož i prohlášeních dalších odborníků. Jako odborná společnost zabývající se problematikou psychedelik nemůžeme předmětné rozhodnutí soudu označit za spravedlivé a legitimní.

Pokračování článku

Web www.kauza-ayahuasca.cz spuštěn

Karolina a Jaroslaw Kordys organizovali ceremonie, kde drželi prostor, aby prostřednictvím změněných stavů vědomí mohlo docházet k léčení duševních i fyzických neduhů. Během několika let se jich zúčastnily stovky lidí. Vyléčení ze závislosti, zvýšení kvality života, poznání sebehodnoty a další svědectví účastníků vypovídají o zcela nulové společenské škodlivosti.

Pokračování článku