Bc. Matěj Hollan – člen Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí

Prohlášení ředitele Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) jakožto člena Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí, Bc. Matěje Hollana.

Trestat někoho za věci, které jsou úplně normální, podrývá důvěru v právní stát

“Tak sem se ti dnes normálně poblil v práci,” vykládá odpoledne na pivu kamarád druhému. “Jsme včera zapařili nějak moc, lítaly panáky, do postele jsem se dostal až nad ránem, v práci mi blbě, až jsem musel odběhnout na záchod vyhodit to ze sebe.” V případě světa, jak ho vidí česká policie a soudy, by po tomto rozhovoru měla začít houkat siréna a policisté by měli pozatýkat majitele hospody, kde tento člověk přišel k újmě tím, že konzumoval moc tvrdýho a ráno se pak poblinkal.

Přesně tak absurdní je kauza ayahuasca, kdy za nic, lépe řečeno za to, že v rámci rituálu dali vypít svým zákazníkům psychedelický džus, jsou dva lidé, kteří neudělali nic nebezpečného, zašití do kriminálu s trestem horším než kdyby někoho znásilnili.

Ve skutečnosti by v tom prvním vymyšleném případu byl z pohledu zdravotníků k zásahu větší důvod: alkohol je nebezpečná droga se silným závislostním potenciálem, která je z hlediska společenského dopadu tou vůbec nejhorší. Přesto ji ve velkém užívají i ti, kteří se podíleli na trestní mašinérii v této kauze. Je to přece “legální”. 

“Byl jsem teď na ayahuasce a bylo to fakt zajímavý.” Ze svého okolí bych vygeneroval delší seznam těch, kteří ayahuascu znají, než těch, kdo ji nikdy neměli. Lidé o tom běžně píší na sociálních sítích, podobně jako když se třeba chodí po žhavých uhlících, na meditace nebo do kostela. Ano, ten rituál je někdy drsný, někomu nemusí sednout, ale společenská nebezpečnost tohoto koníčku (pro mnohé spíše terapie), je nulová. Pokud něco, tak dle současného vědeckého stavu poznání převažují pozitiva.

Pokud zde má být elementární respekt k právnímu státu, nesmí tyhle kauzy vůbec existovat. Ti lidé nic neprovedli, nikomu neublížili, přesto sedí v kriminále po boku těch nejhorších zločinců. Je to na úrovni Orwellových Ideozločinů, de facto zločiny bez obětí.

I na základě této kauzy jsme jako Asociace poskytovatelů adiktologických služeb iniciovali petici a sepsali materiál o nutnosti dekriminalizace, který jsme předložili Radě vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. 12. července tento materiál radou vlády prošel – byl vzat na vědomí – a Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil má nyní za úkol identifikovat případné rozpory s jednotlivými resorty, na čemž již začal pracovat.

Věřím, že se situace celkově zlepší,a že na základě tlaku služeb a odborníků bude tato oblast komplexně dekriminalizována. Věřím zejména také, že se zvrátí tato kauza dvou polských občanů, které český soud poslal do vězení za to, že pili nápoj, který další lidé dobrovolně přijímali, a který je v domorodých kulturách legální součástí tradičního dědictví.